25 Aralık 2008

Do re mi do mi do mi

Re mi fa fa mi re fa diye gider. Bildiniz! Neşeli Günler ya da İngilizce adıyla The Sound of Music filminin melodisi. 1965 yapımı ve başrolünde Julie Andrews'un oynadığı film aslında bir müzikalden, oraya da yaşanmış bir hikayeden uyarlanmış. Katı olduğu kadar dul bir Amiral olan Von Trapp'ın yedi hınzır çocuğuna, rahibelikte tutunamamış Maria adlı bir dadının müziği ve hayatı öğretmesini konu alıyordu. Sonunda Von Trapp dadıya aşık oluyor, Nazilerin Avusturya'yı ilhakıyla birlikte aile ülkeden kaçıyordu. 

Gerçekte Von Trapp ailesi 1938 yılında Amerika'ya göç etmiş, barok ve folk müzik söyleyerek hayatlarını kazanmışlar. 1942'de Vermont'ta (sonradan bir kayak merkezi haline gelecek) bir çiftlik satın almışlar. 1947'de baba ölmüş. Filmdekinin tersine 10 çocuklu olan aile maceralı hayatlarının hikayesini 1950'lerin ortasında bir Alman film şirketine sadece 9 bin dolara satmış. 1959'da Broadway müzikali, 1965'te film derken bütün hayatları değişmiş. Ancak, haklar ellerinde olmadığı için teliflerden değil kazandıkları ünden yararlanmışlar. 

1987 yılında Maria da ölünce ailenin torun torba 32 ferdi, hepsinin de hisselerinin bulunduğu çiftlik üzerine anlaşmazlığa düşmüşler. Çünkü, çiftlik/kayak merkezine otobüslerle turistler geliyor, Avusturya yemekleri yiyor, Von Trapp mülkünü gezip gidiyor, kayak yapıyor, bol da para bırakıyorlar. Sonunda işletmeyi ailenin en küçük oğlu Johannes almış. Şu sıralar işletmeyi Johannes'in oğlu Sam yürütüyor. 

Sam'in hayat hikayesi de bir hayli ilginç. Babası, üniversiteyi bitirdikten sonra Sam'e gününü gün etmesi için 10 yıl vermiş. Bu süre sonunda gelecek ve aile işinin başına geçecekmiş. Sam de boş durmamış ve Aspen'de kayak öğretmenliği, Ralph Lauren modelliği, Şili'de sörf yapmış. Hatta 2001 yılında Amerika'nın 50 Gözde Bekarı listesinde bile yer almış. Ancak babası altı yıl geçtikten sonra sabredememiş ve onu işinin başına çağırmış. 

Alem bir familya şu Von Trapplar.  

Sound of music


Hiç yorum yok: