25 Aralık 2008

Geçmiş Festivus'unuz kutlu olsun!

Bakın bu olmadı şimdi... Festivus bayramı geçmiş de haberimiz olmamış. Yazık! Festivus da nedir demeyin. Herhalde Seinfeld'i bir bölüm de olsun seyretmişsinizdir değil mi? İşte o dizideki ezik, zavallı, sinik George Costanza'nın babası Noel''in ticarileşmesinden nefret etmektedir. Yıllardır Noel'e alternatif olarak Festivus adını verdiği bir bayramı 23 Aralık'ta kutlamaktadır. Bu bayramda ağacın yerini alüminyum bir sırık almıştır. Festivus'ta her gördüğünüz kişiye, onun sizi geçen yıl ne yaparak kızdırdığını anlatırsınız. 

Şu sıralar Noel coşkusu yaşayan Amerika'da Illinois eyaletinin başkenti Springfield'da 18 yaşında bir genç eyalet hükümet konağının önüne Festivus sırığı dikmek için izin aldı ve dikti. İzin formunu okuyan görevli gülmekten katılsa da aynı gün içinde iznin çıkmasında sorun yaşanmamış. Festivus sırığı görevini ise çöpte bulunan bir havuz temizleme aletinin sapı görmüş. 

Dizinin fikir babası Larry David'in George Costanza karakterini Woody Allen'dan öykünerek yazdığını ve George'un babası rolünü oynayan Jerry Stiller'ın ünlü komedi aktörü Ben Stiller'ın babası olduğu notlarını da düşelim. 

"Festivus for the rest of us!"

Hiç yorum yok: