11 Aralık 2008

Hawaii Jones ve Kayıp Rol Avcıları


Indiana Jones rolü ile Harrison Ford artık ayrılmaz bir bütün. Peki, 1980 yılına Indiana Jones casting'ine geri dönsek karşımıza kim çıkıyor? Fotoğraftaki ipucundan sonra Tom Selleck diyeceksiniz tabii. Evet. Aslında acar arkeoloğumuz Indy için başlarda düşünülen isim Tom Salak, pardon, Selleck'miş. Hatta kendisine teklif bile götürülmüş. Gelin görün ki profesyonel aktörümüz daha önce Universal Stüdyoları ile Magnum P.I. adlı yeni bir dizi için anlaşmış ve bu yüzden teklife 'Hayır' cevabını vermiş. Aslında Selleck iki rol arasında kalmış ve epeyce düşünüp taşınıp sonunda anlaşmayı bozmama kararı almış.

Hawaii'ye gidip pilot bölümün çekimlerini bekleyen Selleck burada tatsız bir sürprizle karşılaşmış. Çünkü 2007 sonlarından 2008 başına kadar süren Hollywood senaristleri grevinin bir benzerine maruz kalmış. Altı ay boyunca grev ha bugün ha yarın bitecek diye beklerken Indiana Jones filminin çekimlerine çoktan başlanmış, hatta bu süre içinde çekimler bitmiş. İşin en acıklı tarafı ise Selleck Hawaii'de iken Indiana Jones'un fikir babaları Spielberg ile Lucas (Evet, George Lucas) aynı mekanda filmin bazı sahnelerini çekmektelermiş. Ama olsun, Magnum P.I. yazar ekibi Selleck'in bu fedakarlığına karşılık, dizinin ilerleyen sezonlarında 'Legend of the Lost Art' adlı bir bölümde özel dedektifimizi Indiana Jones tarzı bir maceraya sokarak jest yapmışlar.

Bana sorarsanız Selleck iyi ki selektif davranmış ve 8 sezon, toplam 162 bölüm boyunca Thomas Magnum'a hayat vererek bizi bu karakterden mahrum bırakmamış. Belki Selleck fötr şapka ve kırbaç kombinasyonuna kavuşamamış ama kimin umurunda! Yaşasın Hawaii gömlekler, Ferrari 308 GTS ve Honolulu manzaraları! Indiana Jones'un ne kadar Spielberg'ün hayal ürünü, ne kadar Tenten uyarlaması olduğu da bir başka yazı konusu. Steven baba artık şu Tenten filmini çekse de adalet yerini bulsa...

Şimdi sizi Magnum P.I. jeneriği ile başbaşa bırakıyorum...
Hiç yorum yok: