27 Aralık 2008

Paris, Dakar, Lizbon, Cape, Granada, Gize... Offf neresiydi ya?

Olmadı şimdi! Yıllardır Paris - Dakar adıyla özdeşleşen ve dünyanın en zorlu rallisi olarak nitelendirilen oto-moto-macera bu yıl Afrika kıtasını terkediyor. Aslında daha önce rallinin start aldığı yer Lizbon, Granada, finiş noktası da Gize piramitleri, Cape Town gibi değişikliklere uğramıştı. Özellikle yarışı efsanevi kılan Batı Sahra çölündeki terörist saldırıları ve bazı yarışçıların öldürülmesi organizasyonun rotasının değişmesini mecburi kılmıştı. Hatta geçen seneki yarış bölgede katılımcıların can güvenliğinin sağlanamayacağı gerekçesiyle iptal edilmişti.

Bu yıl Dakar adını koruyan yarış 3 - 18 Ocak 2009 tarihleri arasında Arjantin ve Şili topraklarında yapılacak. Buenos Aires'te başlayacak olan ralli 6.000 kilometreyi bulan etapların bir daire çizmesiyle yine aynı şehirde noktalanacak. Türkiye'yi, artık yarışın gediklilerinden sayılan Kemal Merkit (55) ve Kutlu Torunlar (56), Jim Beam Dakar Turkish Team olarak KTM motorsikletleriyle temsil edecekler. Yarışa 234 motorsiklet, 29 ATV, 194 otomobil-cip-bibip ve 84 kamyon azmanı katılacak.

İlk kez 1979 yılında düzenlenen Dakar bu yıl 30. yılını kutluyor. Aslında macera 1977 yılında Abidjan - Nice rallisinde başlamış. Dakar'ın yaratıcısı Thierry Sabine ralli sırasında Libya çöllerinde motorsikleti ile kaybolmuş. Sabine Fransa'ya vardıktan sonra yaşadığı macerayı herkesin tadabilmesi için böyle bir yarış organize etmeye karar vermiş. İyi de etmiş.

Bakalım Dakar 2009 zihinlere hangi enstantanelerle kazınacak?


- Watch more funny videos here

Hiç yorum yok: