26 Aralık 2008

Satılık denizaltı (veya bize 1 milyon $ ve bol sarı boya lazım)

Harrison Ford'un K-19 diye bir filmi vardı. Bir Sovyet denizaltısında yaşanan nükleer kazayı anlatıyordu. Bu filmde kullanılan denizaltı satılığa çıkmış. Sovyet denizaltı filosunda görevini tamamladıktan sonra Finlandiya'da votka bar (Mmmm!) haline getirilen Juliett 484 kodlu denizaltı oradan Hollywood kariyerine dümen kırmış. 

Sinema macerası kısa süren Juliett 484 (yönetmenin yatağına sığmamıştır) Rhode Island nehrinde yüzer müze olarak kullanılmış, fakat 2007 yılında fırtınadan hasar görmüş. O zamandan bu yana kaderine terkedilen denizaltının satışı için 31 Ocak 2009'a kadar süre tanınıyor. Bu tarihe kadar alıcı çıkmazsa Juliett ıskartaya çıkarılacak, yani parçalanacak. Şimdiye kadar birkaç ilgili çıkmış, ama henüz ciddi bir alıcı ortalıkta görünmüyor. Çünkü denizaltının restorasyonu yaklaşık 1 milyon dolara mal olacak. 

Biz Juliett 484'ü kendi haline bırakalım ve tarihte yerini almış denizaltılardan birine, Beatles'ın Yellow Submarine'ine geçelim. Büyük fedâkarlıklarla bloguma taşıdığım filmi iftiharla sunarım...

Yellow Submarine


1 yorum:

Cem Akkilic dedi ki...

enteresan. O film çok başarılıdr, mutlaka izlenmesi lazım.