11 Aralık 2008

'Tatlı hayat' 50 yaşına giriyor


Unutulmaz İtalyan rejisör Federico Fellini'nin sinema tarihinde unutulmazlar arasına giren filmi La Dolce Vita 2009'da 50. yılını kutlayacak. Marcello Mastroianni ve Anita Ekberg'in başrollerinde yer aldığı film gösterime girdiğinde fırtınalar koparmış. 2000'li yıllarda her gün televizyonumuza konuk ettiğimiz, gazete ve dergilerde okuduğumuz hikayeleri 1950'lerin sonunda cesur bir şekilde işleyen film Vatikan'ın yoğun eleştirilerine maruz kalmış. Öyle ki, Vatikan filmin 'Tatlı hayat' anlamına gelen isminin 'İğrenç hayat' olarak değiştirilmesini bile önermiş. Hatta yaşlı bir kadının 'dostum' Fellini'yi yakalarından kavrayıp "Boğazına bir taş bağla ve git en derin denizde boğul!" dediği rivayet ediliyor.

La Dolce Vita'nın konusu bir gazete muhabirinin fotoğrafçısı ile birlikte Roma üst sınıfının/film yıldızlarının portresini çizmesi ve bunu yaparken de hayatın anlamını araması/sorgulaması üzerine kurulu. Film, bir anlamda günümüz magazin ve celebrity dünyasının kehanetinde bulunuyor. Üstelik filmin magazin dünyasına bıraktığı bir miras da var. Filmde, agresif fotoğrafçı karakterine Paparazzo ismini vermiş Fellini. O günden bugüne de magazin dünyasının temel taşları olan sinsi fotoğrafçılara paparazzi denmiş. Fellini aslında bu karakteri gerçekten bir paparazzi olan Tazio Secchiaroli'den esinlenerek yaratmış.

Eğer şu tatil günlerinde "Bir şey on kelimeyle anlatılacaksa neden iki kelimeye sığdırılsın ki?" sözünü etmiş sıradışı bir yönetmenin filmi ağır gelir diyorsanız size Roma Tatili alternatifini hatırlatıyorum. Yok yok, turla gidilen değil, film olanı. Konular benzer, yine bir muhabir ve fotoğrafçı var. Ama konu daha hafif ve eğlencelik. Yine de ileride zaman ayırıp "Tatlı hayat" üzerine 178 dakika düşünün derim.

Haydi biz de La Dolce Vita'nın 50. yılını İtalyan bira markası Peroni'nin filmi baz alan reklamıyla kutlayalım...


PERONI: La Dolce Vita In Colour - The best bloopers are hereHiç yorum yok: