10 Ocak 2009

Şu tehlikeli dünyada bir risk sevdalısı

Luc Besson taksilere olan takıntısını önce 5. Element filminde Bruce Willis'e fütüristik taksici rolü biçerek açık etmişti. Ünlü Fransız sinema adamını bu kesmemiş ve en sonunda Taxi adlı bir filmin senaryosunu yazıp beyazperdeye aktarılmasını sağlamıştı. Aynı tezahürattaki gibi 1, 2, 3 yetmez oldu ve seri 4. filme ulaştı.

Geçtiğimiz günlerde, seride Marsilyalı fırlama taksi şöförü Daniel'i canlandıran Sami Naceri'nin gözaltına alındığı haberleri çıktı medyada. Sami efendi birini bıçakla yaralamış. Üstelik Kuzey Afrika asıllı Fransız aktörün ilk skandalı değilmiş bu. Daha önce de "ehliyetsiz otomobil kullanmak ve kullandığı araçla bir kadın polis memuruna çarparak yaralamak", "bir diskotek korumasına bıçakla saldırmak", "bir modacının suratına camdan kül tablası fırlatarak, ciddi biçimde yaralanmasına yol açmak", "uyuşturucu kullanmak" ve "şiddet uygulamak" gibi eylemlerde suçlu bulunmuş. Ancak her seferinde para cezası ile yırtmış.


via videosift.com

Taxi film müziklerinde Fransız rap'inin seçkin örnekleri de arz-ı endam eder. Örneğin; ilk filmin albümünde ünlü Marsilyalı rap grubu Fonky Family "Amour du risque", yani "Risk sevdası" parçası yer alır. Anlaşılan Naceri de şarkının etkisine kapılmış ve 'risk aşkına' neler yapabileceğini sınamış. Görünen o ki bu seferki fazla ağır gelmiş. Çünkü haberlere göre Naceri şimdi de karaciğer rahatsızlığından hastaneye kaldırılmış. Geçmiş olsun.


Hiç yorum yok: