6 Ocak 2009

Eddie, komedi, travesti

Eddie Izzard, İngiliz stand-up komedyeni. Gösterilerinde birbirinden ilginç konulara değiniyor. Şüphesiz izleyiciler için en ilginç yönü ise tıpkı bir kadın gibi makyaj yapması, ojeler sürmesi, topuklu ayakkabılar giymesi ve sahneye öyle çıkması. Kendini "üst düzey yönetici travesti" olarak tanıtan Izzard bu davranışının nedenini "Kadınlar ve erkekler eşitse, kimin ne giydiği ne umrunuzda" diye açıklıyor. 1990'lı yıllarda daha marjinal takılan komedyen şu sıralar top sakallı ve daha sıradan kıyafetlere bürünüyor. 

Izzard bir stand-up komedyen olarak tabii ki gündelik hayattan cımbızla seçtiği izlenimlerini başarıyla aktarıyor, fakat asıl komik olanlar tarihi olayları tiye aldığı bölümler. İncil'den hikayeler, İkinci Dünya Savaşı, Avrupa - Amerika arasındaki farklar... Aslında Izzard esprilerini laf olsun diye yapmıyor. Tarihi gerçeklerin şimdi ancak gülünebilen yönlerini yüzümüze vuruyor o kadar. Ayrıca Sean Connery, James Mason taklitleri ve Star Wars, James Bond parodileri birer harika. Gösterilerine verdiği ismler de bir o kadar anlamlı: Unrepeatable, Definite Article, Glorious, Dress to Kill ve Circle. Izzard'ın 8 yıl aradan sonra sahneye koyduğu yeni stand-up'ın ismi ise Stripped. 

Nerden gözüm ısırıyor diyorsanız, Uma Thurman ve Ralph Fiennes'in oynadığı The Avengers (Tatlı Sert) ile yıldız yağmuru Ocean's 13 filmlerinde küçük rolleri vardı. Izzard, Tom Cruise'un yeni filmi Valkyrie'de de Erich Fellgiebel rolünü üstlenmiş. 

1 yorum:

seda irengü özmen dedi ki...

Eddie ayrıca son iki yıldır "The Riches" adlı Amerikan dizisinde, kendilerine Traveller yani Gezgin diyen bir topluluğa bağlı bir ailenin, doğuştan bir Gezgin olmayan ama onlardan kat kat akıllı ve kültürlü olan sağlam aile babasını canladırıyor.
Bu yıl krizden nasibini alarak ikinci sezonunda ne yazık ki dizi tv'ye veda etti. Severek takip ediyorduk. :(