10 Ocak 2009

'Food and Travel' and Me

Food and Travel dergisi ülkemize varmış da (Eylül 2008'de) haberimiz olmamış. Bugün eşimle mutfak alışverişine çıktığımızda dergi standında uzaktan FOOD yazısını görünce balıklama daldım ve dergiyle o zaman tanıştım.

Zamanında Gourmet (sonra Gurme adını almıştı) dergisinin müdavimiydik. Dergi sadece yeme - içme değil, hayatın diğer alanlarındaki ince zevkler konusunda da insanın ufkunu açıyordu. Ne yazık ki dergi kapandı. Neredeyse sekiz - dokuz yıl oldu galiba. İnternette her türlü bilgiye ulaşılabiliyor olsa da yine de elinize bir dergi alıp koltuğa gömülmenin tadı hep başka.

Uzun lafın kısası, Food and Travel son zamanlarda aradığım Türkçe dergi içerik kimyasını tutturmuş gibi görünüyor: oteller, eğlence, restoranlar, içki kültürü, macera, haftasonu... İşte bu!

Ne sadece gezi dergisi alacak kadar seyahat ediyorum, ne de sadece yemek dergisi alacak kadar boğazıma düşkünüm diyorsanız, gezdiğiniz yerlerin yerel lezzetlerini mutlaka tadıyorsanız, gezi ve damak tadı vizyonunuzu geliştirmek istiyorsanız Food and Travel'ı beğeneceğinizi düşünüyorum.

Yılbaşı ve Sevgililer Günü özel sayısı olarak hazırlanan Ocak - Şubat 2009 sayısında, geçenlerde Başköşe'de kısaca değindiğim Slow Food hareketine yer vermişler. Ayrıca, kısa bir süre kaldığım ve bir türlü gidip hakkını vererek gezmenin kısmet olmadığı Kars da tanıtılıyor. Romantik kentler, çorba, tasarım otelleri ve pancarın aynı kapak altında konu edildiği bir dergiden başka ne isteyebilirim ki?

Food and Travel'ın Türkçe web sitesi de yeme - içme - gezme üçgeninin iç açılarının toplamını doyuracak bilgilere sahip. Tavsiye edilir...

Hiç yorum yok: