20 Ocak 2009

Tenten ve Alf-Art (Hergé'nin abecesi)

Sonunda beklenen an geldi. Acar muhabir Tenten'in son macerası Tenten ve Alf-Art Türkçe olarak yayınlandı. Aslından Alf-Art'a son macera demek uygun değil. Çünkü, Tenten'in yaratıcısı Hergé, her macerayı çizerken olduğu gibi bunun için de önceden ayrıntılı bir ön çalışma yapmış. Ne var ki çizer 1983 yılında vefat edince ortada sadece eskizler kalmış. 1986'da sınırlı sayıda, lüks bir baskı ve pahalı bir fiyat ile ancak koleksiyonlarda yerini bulabilmiş Alph-art. 2004 yılında Tenten'in 75. yılı kutlamaları çerçevesinde hakettiği şekilde, geniş kitlelere ulaşacak bir biçimde baskısı yapılmış. Ancak, Türkiye'de Yapı Kredi Yayınları Tenten'i yayınladığı dönem bu tarihten önce olduğu için bu macerayı programına almamıştı.

Kasım 2003'te Tenten'in Türkçe edisyonunu yayınlamaya başlayan İnkılap Kitabevi ilk sayıdan beri Alf-Art'ın programında olduğunu belirtiyordu. Yalnız, burada küçük bir ayrıntı var. İnkılap'ın yayınladığı ilk iki sayıda bu macera farklı bir kapak tasarımı ve 'Tenten ve ABC' adıyla duyuruluyordu. Sonrasında şu anki kapak ve 'Tenten ve Alf-art' ismine dönüldü. 

Seriyle ilgili tuhaf bir ayrıntı da İnkılap Kitabevi'nin Tenten'in 1929 yılında yayınlanan ilk macerası 'Tenten Sovyetler'de'yi en sona bırakması. İnkılap seriye normalde ikinci macera olan 'Tenten Kongo'da' ile başladı. Arka kapaktaki programda bu macera 'Tenten Rusya'da' adıyla Alf-Art'tan önceki kitap olarak görünüyordu. Ancak şimdi görüyoruz ki sıralama değişmiş. Yapı Kredi Yayınları seneler önce yayınladığı dizide gayet güzel bir baskı ile ilk maceranın hakkını vermişti. 

Neyse, sonuçta sessiz sedasız yeni bir Türkçe Tenten serisinin sonuna geliyoruz. İnkılap, temiz ve kaliteli baskısı, düzgün çevirisi ile beğenimi kazandı. Yıllar önce sahaflardan bin bir macera ile topladığım YKY Tenten serisini gözden çıkardım bile. Ancak, İnkılap'ın öngörülemeyen yayın aralığını göz önüne alarak YKY Tenten Sovyetler'de kitabını bir kenarda saklıyorum. Ne olur ne olmaz. 

Bu arada Tenten 80. yaşını kutluyormuş. İyi, iyi. Daha çok Tenten yazacağım demektir. Şimdilik bu kadar...

1 yorum:

ali osman dedi ki...

mandolin yayınlarından çıkan versiyon hakkında ne düşünüyorsun?