31 Ocak 2009

Washington'daki Büyük Reis

Barack(üda) Obama'nın ABD Başkanlığı'na seçilmesinin yankıları hâlâ kulaklarımızı çınlatıyor. Siyahî bir Başkan'ın Oval Ofis'e kurulması herkese pek manidar geldi. Durduk yerde sohbet, köşe yazısı konusu oluyor. Anlamıyorum, neden insanlar bu işi bu kadar büyütüyor. Başkanlık kutlaması için verilen konserde siyahî yıldızlar geçidi izledik. Her gün farklı mecralarda bir çoğunun parıltılı yaşamlarına tanık oluyoruz. "Tenlerinin rengi yüzünden şunun şurasında bir nesil öncesine kadar ikinci sınıf muamelesi gören insanlar, şu anda Amerika'da her alanda başarıdan başarıya koşuyorlar. İşte demokrasi!" Klişe bu. Ne eksik, ne fazla.

Bildiğim kadarıyla Amerika denen yerin yerlileri de yaşıyor hala oralarda. Pop yıldızı, sinema artisti, futbolcu, general vs. duydunuz mu Amerikan yerlilerinden? Hala baskı altındalar ve hala seslerini çıkarmalarına izin verilmiyor. Yoksa bu insanlar da en az renkleri yüzünden ayrımcılık gören diğerleri kadar yetenekli ve akıllı. Diyeceğim o ki, ancak bir Amerikan yerlisi Beyaz Saray'a kurulursa demokrasiye, eşitliğe inancım yerine gelir. O zaman koltuk sahibini bulmuş derim.

"En son nehir kuruduğunda, en son ağaç kesildiğinde, en son balık tutulduğunda beyaz adam paranın yenecek birşey olmadığını anlayacak." diyen Şef Seattle'ın torunlarından biri, hele şu ekonomik kriz zamanında, Washington'daki Büyük Reis olsa ne biçim olurdu ama!...

Hiç yorum yok: