10 Şubat 2009

Tenten Trilogy (kulağa hoş geliyor)

Tenten'in 80. yaşını kutladığı şu günlerde acar muhabirimizin hayranlarına bir müjde de Hollywood'dan geldi. Steven Spielberg Tenten filmi projesinin ayrıntılarını açıkladı. Spielberg Tenten'i üç boyutlu animasyon olarak beyazperdeye uyarlayacak. Animasyon dedik ama hareket yakalama teknikleri sayesinde gerçek aktörlerin hareketleri sahnelere yansıyacak. Tom Hanks'li Kutup Ekspresi'ndeki gibi yani.

Tenten'i canlandıracak aktör olarak Billy Eliott filminden tanıdığımız Jamie Bell'de karar kılınmış. Kaptan Hapock, pardon Hamock, yok yok Haddock rolüne uygun görülen isim ise Yüzüklerin Efendisi'ndeki Golllum (Gollum, Gollum) rolüyle hareket yakalama teknolojisine antrenmanlı olan Andy Serkis. Filmin kadrosundaki sürpriz isim ise 21. yüzyılın Bay Bond'u Daniel Craig. Craig filmde acımasız korsan Kızıl Rackham'ı beyazperdeye taşıyacak. Simon Pegg ve Nick Frost sakar ikiz dedektifler Dupont ve Dupondt'u canlandıracaklar.

Spielberg günümüz seyirci profilini düşünerek mi, yoksa favori Tenten albümleri olduğu için mi bilinmez projede Tekboynuz'un Esrarı ve Kızıl Rackham'ın Hazinesi bölümlerine yer verecek. Proje bir üçlemeyi içeriyor. Diğer 22 maceranın da James Bond gibi seriye dönüşüp dönüşmeyeceğini zaman gösterecek.

Projenin ilgi çekici detaylarından biri Yüzüklerin Efendisi üçlemesi ile kalbimizde taht kuran Peter Jackson'ın da Spielberg'e yataklık etmesi. Birinci filmin yönetmenliğini Spielberg üstlenirken, ikinci film Jackson'a emanet edilecek. Ayrıca filmin efektleri Jackson'ın muhteşem WETA stüdyoları tarafından hazırlanacak. Bu da proje hakkında ümit verici bir detay.

IMDB'de vizyona giriş tarihi olarak 2011 görünüyor. Farketmez. Projenin ilerleyişi ile ilgili açıklanan her fotoğraf, her bilgi sabırsızlığımızı bir nebze dindirir nasıl olsa.

1961 yılında, bir bölümü de İstanbul'da çekilen Tenten ve Altın Post'un Esrarı filmini de bu vesileyle hatırlayalım...Hiç yorum yok: