4 Mart 2009

Web 2.0'a direnen değişik gazete

Geçen yazımda YazarX.com'da Hürriyet köşe yazılarının sadece linklerinin verilmesini eleştirdim, ama bu konudaki en büyük gaf ile HaberTurk.com'da karşılaştım. Fatih Altaylı'nın köşe yazısına tıklıyorsunuz, okumaya başlıyorsunuz, birkaç paragraf sonra "yazının devamını HaberTurk gazetesinden okuyabilirsiniz" gibi bir uyarı çıkıyor. Değişik bir gazete fikriyle ortaya çıkıp, gerçekten de rahat okunabilen bir gazete sunan bir zihniyete yakışmadı bu. Hele hele Web 2.0 devrinde.

Eğer bu yönlendirme ile bir gazete satacaklarını düşünüyorlarsa benden bir tavsiye: "Yazının devamını HaberTurk gazetesinden okuyabilirsiniz" uyarısı yerine "Yazının devamını okumak için buraya tıklayarak bir gazete fiyatı kadar bağış yapınız" linki koysunlar. Eminim daha mantıklı olur. Yeter ki çoğu medya devinin internetle ilk tanıştığında yaptığı hatayı tekrarlamasınlar.

Basılı yayının yeri başka, web portalinin yeri başka. Değil mi ama?

1 yorum:

Yazarx.com dedi ki...

Hurriyet'te cikan kose yazilari icin, yazarx.com'da sadece link verilmesi tamamen Hurriyet Gazetesi'nden kaynaklanan bir durumdur. Anlayabildigimiz kadariyla Hurriyet Gazetesi, koseyazilarinin baska bir site icerisinde gosterilmesinden rahatsiz olmus ve okuyucuyu kendi sitesine yonlendirmek icin bu yolu secmistir.

Saygilarimizla,
Yazarx.com