19 Mayıs 2009

Samsung markasına telif davası

Dünyanın en büyük şirketlerinden biri olan Güney Koreli Samsung ilginç bir dava ile karşı karşıya. Türkiye'nin Samsun ilinden bir avukat şirkete tazminat davası açmaya hazırlanıyor. Halim Yalın adlı avukatın dava gerekçesi ise şirketin Samsun ilinin ismini izinsiz kullanması. 

Samsun'un yüzyıllardır bu adla anıldığına ve dünyada bir sigara markasıyla tanındığına dikkat çeken Yalın 1938 yılında Kore'nin Daegu kentinde kurulan Samsung'un Samsun'a bir G harfi ekleyerek ünlü bir marka haline geldiğini, bugüne kadar milyarlarca dolar kazandığını, ancak bu getiriden Samsun'a hiç pay düşmediğinden yakındı. 

Yalın hukuk mücadelesi için destek aradığını belirtti. Yalın, "Samsun sigarasının Samsun-G (Samsun Generation) adıyla yeniden piyasaya sürülmesi ve Duty Free'lerde satılması ile dünya çapında bir algı yaratabilir ve dünya kamuoyunu davadan haberdar edebiliriz" dedi. 

Elektronik, kimya, ağır sanayi, finans, perakende, inşaat gibi alt kolları bulunan Samsung şirketler grubunun 2007 rakamlarıyla cirosu 174.2 milyar dolar, net kârı ise 13.9 milyar dolar. Samsung yetkililerinin böyle dava karşısında ne yapacakları merak ediliyor doğrusu... (Mesela yani...)

(VHA - Viral Haber Ajansı ... 73 dakika önce)

Bu yazıda sözü edilen yer ve marka adları gerçek, kişi adı ve olay ise uydurmadır. Ancak aşağıdaki haberler gerçektir: 

Bu habere inanmadıysanız bunlara da inanmamışsınızdır: 
Zara - Zarakol davası

Batman vs. Batman

Ve Nasrettin Hoca'dan bir soru: Kazanın doğurduğuna inanıyorsun da öldüğüne neden inanmıyorsun?

Ne olur ne olmaz uyarısı: Bu bir parodidir, hatta geyiktir, hiç de ciddiye alınmamalıdır! Tanıyanlar bilir: "Ciddiyeti severim, disipline hayranım!"

(Şok ve Shock Haber anısına... Özlüyoruz be...)

Hatta Cat Stevens'tan gelsin: Oh baby, baby it's a wild world 

Hiç yorum yok: