26 Haziran 2009

Michael Jackson öldü mü, ölmedi mi?

Kuşkusuz 'Pop müziğin kralı' Michael Jackson'ın hayata veda etmesi günün haberiydi. 50 yaşındaki yıldız evinde geçirdiği kalp rahatsızlığı sonucu hastaneye kaldırılsa da kurtarılamadı ve öldü. Burada uzun uzun Michael Jackson'ı ve hayat hikayesini anlatmaya gerek yok. Milyonları peşinden sürüklemesi, çocuklara karşı zaafları derken göçtü gitti.

Haberi aldığımda Blip.fm'de takılıyordum. Tam bir 80'ler seçkisinin ortasındaydım ki ortalık çalkalanmaya başladı. "Michael Jakson RIP (Huzur içinde yatsın)" mesajları dolaşmaya başladı. Önce buna inanmak istemeyen hayranları CNN ve BBC gibi kaynaklarda Jackson'ın hala komada olduğu haberleriyle kendilerini avutuyorlardı. Ölüm haberi ise Los Angeles Times gazetesinin blogu ve yıldızın hastaneye kaldırılmasını görüntüleyip web'e servis eden X17 Online 'celebrity' sitesi ile TMZ sitesi kanalıyla dünyaya duyuruluyordu. Ardından Reuters ve Fransız haber ajansı AFP de acı haberi onayladılar: Michael Jackson ölmüştü.

1865'te ABD Başkanı Abraham Lincoln'ün Washington'da uğradığı suikast sonucu öldürülmesinin haberi okyanus aşırı İngiltere'ye 17 günde ulaştı diye okumuştum bir yerlerde. 2009'da bir pop yıldızının, öyle böyle değil Pop Kralı'nın ölümü anında internete düştüyse de "Öldü, ölmedi" derken yaklaşık bir saat geçti durum kesinleşinceye kadar. Dünyaca ünlü haber kanalları net bir bilgi alamadan güncellemelerini sürekli "MJ komada, durumu belirsiz" diye izleyicilerine iletirken, paparazzi tipi iş yapan, bir bakıma yerel web siteleri detaylara hakim olup haberi zamanında ulaştırdılar. Bu da günümüzde habercilik ve gazeteciliğin geldiği noktayı çok iyi özetliyor bence.

Daha o saatlerde bile Michael Jackson'ın öldüğüne inanmıyordum, şimdi de inanmıyorum. 6 yaşından beri sahnede olan, bırakın çocukluğunu, hayatını bile yaşayamamış bir insanın dayanabileceği kadar dayandı olanlara. Zaten başka bir dünyada yaşıyordu, hala da orada diye düşünüyorum. Onun için bir şey farketmedi. Geride 750 milyonluk bir satış rakamı, 13 Grammy ödülü, özgün hareketleri ve sesiyle can verdiği sayısız şarkı ve eşsiz dansı "Moonwalking" kaldı. Herhalde 150 yaşına kadar yaşasa da bugüne kadar gerçekleştirdiklerinin onda birini bile yapamazdı.

Belki şimdi huzur bulmuş ve gerçek Neverland'ine kavuşmuştur.

ARŞİVDEN:

Michael Jackson ölüm döşeğinde (mi)(ydi ki)?


3 yorum:

Murat Aydemir dedi ki...

Hepiniz Michael Jackson'un Beyazlaşmak için Estetik ameliyat yaptığını sanıyorsunuz ama doğru değil... Estetik ameliyat yaptigi dogru, burnu dudaklari ve çenesindeki gamze bu ameliyatlarin sonucu. Ayrıca Herkes Estetik yapıyor burnuna öyle değil mi. Ama beyazlasmasinin nedeni bir hastalik, Vitiligo( cildin pigmantasyonunu yok eden ve kisinin doga disi bir beyazliga kavusmasina neden olan bir hastalik) Türkiye de ''Akdeniz Hastalığı'' olarak da bilinir.

Adsız dedi ki...

kardeşin dediği doğru michael jacksonda vitiligo vrdı bendede var ve güneşe çıktıkça çoğalıyor tabi michael jacksonda açık alanda konser vermiştir hemde bol bol ondan dolayı beyazlamış olabilir

zehra dedi ki...

michael jackson ölmedi iliminati olmaktan sıkıdığı için iliminati gurubundan çıkmak istedi ama gurup öldürrürüz dediler o yüzden michael jackson u saklıyorlar öldü dedilier ama onun yerine ölen başka birini gömdüler