2 Şubat 2010

En İyi Otomobil Oscar'ını kazanan...

2010 Oscar adayları bugün açıklandı. James Cameron'ın Avatar filminin tam 9 dalda Oscar'a aday gösterilmesi kimseyi şaşırtmamıştır herhalde. Oscar adaylarının tam listesine bu linkten ulaşabilirsiniz. Kısa bir hatırlatma: ödül töreni 7 Mart'ta...

Yılın sinema olayı olarak kabul edilen Oscar ödülleri bu yıl 82. kez dağıtılacak. Zaman içinde ödül kategorilerinde  pek az değişiklik olmuş. En iyi film, en iyi yönetmen, en iyi yardımcı oyuncu, en iyi yabancı film vesaireye günün teknolojik gelişmelerine uygun olarak en iyi animasyon gibi kategoriler eklenmiş.

Benim aklıma takılan şu: Sinema (ve TV dizileri) tarihinde bazı filmlerde yıldızlardan bile rol çalan otomobiller (haydi genel olarak araçlar diyelim) neden kategori dışı bırakılıyor? Hele hele Amerika gibi tuvalete bile otomobil ile gidilen bir memlekette! Akıl alır gibi değil :) Eminim şimdi size "Cazcı Kardeşler ya da Geleceğe Dönüş filmlerini hatırlıyor musunuz?" diye sorsam hemen gözünüzün önünden bu iki filmle özdeşleşen otomobiller geçecek. Sahi sizin "Başroldeki otomobiller" listenizde hangi modeller var?

Eğer siz de benim gibi klasik otomobiller ve sinemayla ikisi içiçe geçecek kadar ilgiliyseniz size Internet Movie Cars Database'i (İnternet Film Otomobilleri Veri Bankası) takdim edeyim. 674 Factory'den Züst'e (yani A'dan Z'ye) 2297(!) üreticinin veya bulunduğu listeden ilgilendiğinizi seçebileceğiniz gibi site içi arama yapıp doğrudan istediğiniz bilgiye ulaşabiliyorsunuz. Sitede sadece otomobiller değil, motosikletler, kamyonlar, otobüsler ve hatta dozerler bile yer alıyor. Tahmin edeceğiniz üzere aradığınız modeli bulduğunuzda filmdeki sahnenin videosunu izleyebiliyorsunuz.

Bu hizmetten sonra benim "Başrollerdeki otomobiller" listemi sizinle paylaşabilirim.

Blues Brothers (1980) - Bluesmobile 1974 Dodge Monaco 

MALL CHASE SEQUENCE FROM THE BLUES BROTHERS
Yükleyen giddyographer. - Diğer komik videolarını izle.


Taxi (1998) - 1998 Peugeot 406 

Taxi  Mercedes VS Peugeot
Yükleyen conscience-tranquille. - Film ve TV kanalındaki diğer videolara göz atın


A-Team (1983) - 1983 GMC Vandura G Series (G15)

Das A-Team - B.A.´s Van wird gestolen - MyVideoJames Bond: The Spy Who Loved Me (1977) - 1977 Lotus Esprit S1


Fantômas se déchaîne (1965) - 1965 Citroen DS 19 "Déesse"

1 yorum:

Devremülk dedi ki...

Özellikle Taxi filmi gerçekten çok güzel bir eser