28 Nisan 2010

Müziği seyretmek

"Önceleri ne yiyorsak o olduğumuz söylenirdi. Sonraları, belki de biraz daha modaya yatkın insanlar ‘ne giyiyorsan osun’ dediler. Veya ne okuyorsan osun. Ancak bu binyılda biz diyoruz ki ne izliyorsan osun..." Peter Gabriel, Growing Up Live konser DVD’si fragmanından.

VH1 müzik kanalında geçenlerde 80’li yılları tanıtan bir belgesel dizisi yayınlandı. Dizinin bir bölümü Post Punk dönemi tanıtıyordu. New Wave, Synth Pop gibi akımların yerleşmeye başladığı dönemde söz tabii ki dünyanın ilk müzik televizyonu MTV’nin 1981’deki açılışına geldi. O dönemde müzik endüstrisinin video kliplere bakış açısı ele alındı. Kanal ilk başta “Bütün gün video klip yayınlayan bir TV kanalı mı? İnsanlar müzik dinlemek varken niye video klip izlesinler?” yorumlarıyla karşılaşmış.Bu yorumlara karşın ‘Video killed the radio star’ gibi kinayeli bir video kliple yayın hayatına başlayan kanal gün geçtikçe pop müziğin ve pop kültürünün belirleyici fenomenlerinden biri oldu. MTV’nin endüstrideki itici gücünü en iyi yansıtan ise VH1.com’da Duran Duran grubunun bas gitaristi John Taylor ile yapılan söyleşide video klipler hakkında öne sürdüğü fikirler. 

John Taylor, ilk başlarda video klip konusunda isteksiz davrandıklarını söylüyor. Ancak grup turneye çıkmadan şarkılarının Amerika’da milyonlarca eve ulaşması ve geniş bir hayran kitlesi oluşması onları video klipleri daha ciddiye almaya sevketmiş. Diğer yandan kliplerin yapımıyla birebir ilgilenmemişler. Bir film yapımcısı değil bir müzisyen olduğunu vurgulayan Taylor grubun sadece müzik yapmaya vakit bulabildiğini, klipleri Russel Mulcahy’nin hazırladığını anlatıyor. Burada ilginç bir noktaya da temas ediyor: “Russel, William Burroughs’un Wild Boys kitabını uzun metrajlı bir filme aktarmayı istiyordu. Bizden bu konuda bir şarkı yazmamızı istedi. Şarkıyı yaptık, o da film için geliştirdiği fikirlere klipte yer verdi. Wild Boys, klibinin nasıl olacağını düşünerek yazdığımız ilk şarkıydı.”

John Taylor’ın MTV’nin popüler müziği nasıl değiştirdiği konusunda da çarpıcı gözlemleri var. Her sanatçı kliplere sıcak bakmadığı için MTV’nin de radyoda çalınan tüm şarkıları ekrana taşıyamadığını belirten Taylor bu yüzden MTV’nin -Duran Duran da aralarında olmak üzere-  video kilp çekecek yeni yüzler arayışına girdiğini, bunun da müzik listelerine enerji getirdiğinden bahsediyor.  Rolling Stones, David Bowie ve Rod Stewart gibi kariyeri tartışılmaz sanatçıların yeni ortama uyum sağlamakta gecikmediğini söyleyen Taylor ayakta kalmak için yeni fikirlere açık olmak gerektiğini vurguluyor. Taylor sözlerini şöyle sonlandırıyor: “Bunun yanında video klip çekmemeyi de bir tarz haline getirmek isteyenler oldu. Ancak albümleri bekledikleri satış başarısına ulaşmayınca mecburen video klibe yöneldiler. Video klipler pop müzik dünyasında başarılı olmanın bir yolu ve kayıt stüdyosuna girerken de başarı istemiyor musunuz?”Bunlar John Taylor’ın tecrübelerine dayanarak ortaya sürdüğü fikirleri. Gelecek yazıda, girişteki sözlere imza atan ve Duran Duran’dan apayrı bir kulvarda yer alan Peter Gabriel’ın da fikirlerine yer verecek ve biraz da konu hakkında zihin jimnastiği yapacağız. (Home&Technology'nin Ocak 2005 sayısında yayınlanmıştır. Nasıl? Güzel olmuş değil mi?)


Hiç yorum yok: