5 Mayıs 2010

Müziği seyrettirmek!


Video kliplerde görüntü mü müziğe eşlik eder, müzik mi görüntüye? İkisinin ortası var mı?

Geçen yazımda MTV’nin ve video kliplerin müzik endüstrisinde yarattığı etki hakkında Duran Duran grubunun gitaristi John Taylor’ın fikirlerini size iletmiştim. Bu yazıda da konuyu Taylor’ın anlattığı dönemin güzide isimlerinden Peter Gabriel’ın bakış açısıyla gözlemleyeceğiz.

Peter Gabriel müzik dünyasında video klipleri ile anılan isimlerden biri. Öyle ki MTV tarihi boyunca en fazla gösterilen klip üstadın ‘Sledgehammer’ klibi olmuş. O günden bugüne Gabriel müziğinin yanında kliplere de aynı hassasiyetle yaklaşmış. Geçtiğimiz yıl (y.n. 2004 kastediliyor) kasım ayında piyasaya çıkan DVD’si ‘Play: The Videos’ bir Gabriel retrospektifi olduğu kadar belki de ‘müziği seyrettirmenin’ bir sanat haline gelmesinin yapıtaşlarını da gösteriyor.

Play: The Videos sanatçının 23 klibini içeriyor. Görüntüler yeniden düzenlenmiş ve parçalara yeni 5.1 miksler eklenmiş. Miksler DTS formatında 24 bit/96 kHz’de hazırlanmış. Ayrıca Dolby Digital 5.1 ve Dolby Stereo seçenekleri de sunuluyor.

Peter Gabriel, 25 yıldır yaptığı video kliplerin bir DVD’da toplanması önerildiğinde aklına gelenleri DVD’nin bukletinde şöyle anlatıyor: “Müziğin görüntü olmadan daha tekrarlanabilir olacağına inansam da müziğe görüntüler ekleme fikri beni her zaman heyecanlandırmıştır. Büyük bir film hayranı olarak favori yönetmenlerimden bazıları sık sık müzik ve görüntüyü güçlü bir karışım haline getirmekte başarılı olmuşlardı. Günümüzdeki video kliplerin çoğu ‘deneme yanılma’ formülüne dayanıyor. Erken başlayanlardan olduğum için şanslıyım ve aynı şeyi ısıtıp ısıtıp kullananlar değil de sürekli yenilik peşinde koşmakla ilgilenenler ile çalışmayı sürdürebilmiştim. Yaratıcı, görsel yanı kuvvetli insanlarla bu şarkılara görüntü katmak için birlikte çalışmayı seviyorum.”

Gabriel’in çok kanallı ses konusundaki düşünceleri de şöyle: “... ayrıca uzun bir süredir çevreleyen sesi hayranlıkla izliyorum. Günümüzde insanlar daha çok film DVD’leri için evlerine sistemler alıyorlar. Müziği stereo’da olduğu gibi dışarıdan değil içeriden gözlemleyebilmeyi seviyorum.”

Müzik dünyasında farklı konumlara sahip iki ismin video klipler üzerine düşünceleri bunlar. Gelecek yazıda ben de naçizane fikirlerimi bir müzik dinleyicisi ve TV izleyicisi olarak bu sayfalara yansıtacak, aklıma takılanları sizinle paylaşacağım.

(Home&Technology dergisinin Şubat 2005 sayısında yayınlanmıştır.)


Hiç yorum yok: